Reply – 19 ocak 2011 carsamba
Your Name
Subject
Message
or Cancel
In Reply To
19 ocak 2011 carsamba
— by otezer otezer
Sabah gazetesinin haberi… “Ayrıca Cendere Vadisi'ndeki çalışmalarımız da meclisten geçti. Orada da sanayinin bulunduğu bir noktada bir dönüşüm çalışması olacak” şeklinde bir cümle geçiyor.
http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2011/01/17/fikirtepe_yenileniyor

Sanırım o meclis kararı aşağıdaki adresteki karar…
http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/MeclisKarari.aspx?KararID=19530
Kararda onlarca parselin dönüşüme katılacağı belirtiliyor. Karar tarihi 17.9.2010.

Bu meclis kararındaki parsellerin nereler olduğunu bulmak için, Kağıthane Belediyesi ana sayfasındaki “İmar Durumu” bağlantısını kullanabiliriz. Belediyenin sayfası http://www.kagithane.bel.tr .

Meclis kararından bağımsız olarak, örneğin NEF projesinin yapılacağı bölgenin görünüşünü aşağıya kopyaladım :Sorgulama yaparken, Parsel kısmına 258 girmeniz yeterli. Sanırım bu parsel, NEF’in adresi olacak. Tam emin değilim, belki komşu parsellerden biri de olabilir. Açık maviyle işaretli bölge, sorgulama sonucu renkleniyor. Komşu parsellerden biri olan 11471 civarına Carrefour geliyor. (Edinilen bilgiler ilerleyen sayfalarda.)

Belediye meclis kararındaki parselleri aratınca, hep Cendere Yolu etrafındaki boş araziler çıkıyor. Sanırım resmi olarak bu dönüşüm projesine başlanmış denebilir.

Haritadan bu bölgenin görünüşünü aşağıda bulabilirsiniz.Daha uzaktan bir İBB haritası ekleyelim :Bu haritada sol alt tarafta görülen Silahtarağa-Kağıthane Yolu'nun devamı Cendere Cad. ismine sahip.

Yukarıdaki haritada Ayancık Kereste etrafından geçen Ayazma Yolu ile Cendere Caddesi'nin kesişiminden Tekfen Ofispark projesinin görünümü :Yine Tekfen-Ofispark... Arka taraftan görünüş :


(Not: 3 katı gazbeton (ytong) ile örülen, B3 blok...)


Projeye ait diğer fotolar (çoğunlukla şantiye çevresinden çekim) :

Euro Flora (şantiye girişi) tarafı değil, diğer taraf ; Bağlar Cad. tarafından fotolar:


Eti Yatırım'ın 21 Aralık 2010 tarihli bülteninde çıkan konuyla ilgili haber (YKGYO Yapı Kredi G.Y.O. alımı hakkında) :Ara ara yeni fotolar çekerek buradan yayınlayacağım.


NEF projesinin yapılacağı arazi ile ilgili çeşitli fotolar aşağıdadır. İlki hariç diğerlerini ben çektim. Bilgi vereceğini umarım.

Başak Konutları sırtlarından "imar durumu sorgulama" resmindeki çeyrek dairemsi arazinin görüntüsü:


İBB haritasındaki Yılmaz Kimya şu anda yıkılıyor. 2 haftadır aktif çalışma var. Aşağıdaki fotoda, bir önceki fotunun çekildiği tepe de karşıda görünüyor. Krem-bordo renkli bu yeni yüksek binalar, hemen Euro Flora'nın üst kısmında...
Yılmaz Kimya arazisindaki çalışmalar:Aşağıdaki harita parçası üzerinde konum belirtirsem sanırım daha kolay anlaşılacaktır. Üstteki fotolar 1'den çekildi.


2'den çekilen fotolar :
(Caminin yanındaki binalar Kağıthane Anadolu Lisesi. Çatısı görünen atölye ise bu ay sonunda boşaltılıyormuş.)


3'ten çekilen bu fotoğraf, Carrefour yapılacak arazideki yıkım ve hazırlıkları gösteriyor. Bu bölgeye Suryapı inşaat yapacak. Fotodaki işci de tam o araziye yapılacağını teyit etti. Haberi : http://www.emlakkulisi.com/30935_sur_yapi_dan_kagithane_outlet_avm )


4'ten çekilen aşağıdaki fotolarda arazinin genel görünüşünü bulabilirsiniz. Bu bölgede bir çok belediye birimi var, temizlik işleri garajı vs. gibi. Ayrıca halen faaliyette olan bir kaç özel firma atölyesi mevcut. Ancak arazinin geneli boş duruyor.


Bu bölgeye ait son fotoğraflar, 5'ten çekildi. NEF arazisi olabilir sanırım.Son olarak, Kağıthane Bld. sayfalarında rastladığım iki resmi görmenizi isterim.Üstteki resim http://www.kagithane.bel.tr/guncel/haber_detail.aspx?SectionID=UT9JwjW6Hri1uWoSJOIW5w%3d%3d&ContentID=mXYwy9TLXcWiRBnB3gqI3A%3d%3d  adresinden alınmıştır. Sol baştaki belediye başkanı Fazlı Kılıç. Soldan 3. ve beyaz gömlek+siyah ceketli Emre Arolat. Belediyede bir toplantı olmalı. İlginç olan, makette gösterilen yapılaşma. Sözkonusu arazi, yukarıda fotoları verilen bölge. Makete göre, alttaki haritada görebileceğiniz Kağıthane Anadolu Lisesi'nin köşesinden Cendere Caddesi'ne dik bir yol geçirilerek, bu arazi ikiye bölünüyor.


Bu bölünme, "imar durumu sorgulama" haritasında da aynen mevcut. Sanırım çok yakında yapılacak ve Carrefour'un bir girişi de bu yeni yoldan olacaktır.

Maket fotosunun olduğu sayfadan bir resimle kapatalım...Buradaki bloklar, makette de bize yakın görünen bloklar... Böyle bir yapılaşma, çevreye fazlasıyla değer katacaktır. Yapılan tüm çalışmalar, büyük bir değişimin olacağını haber veriyor.

------